Kad un kāpēc Krievzemē dzēra alu

Kad un kāpēc Krievzemē dzēra alu

Medus dzēriens, alus un kvass ir krievu iecienīti dzērieni kopš sirmas senatnes. Turklāt medus un kvass bija ikdienas dzērieni, tik populāri, ka desmitajā gadsimtā kvasu pat izmantoja pirtīs ūdens vietā.

Alum bieži bijusi īpaša nozīme slāvu dzīvē. To brūvēja, sagaidot svētkus vai kādus svarīgus notikumus. Alus svētkus parasti rīkoja vairākas sādžas vienlaikus, pulcējoties īpašās alus dzīrēs. Saprotams, ka alu darīja jau laikus un vairākas dienas veda uz iepriekš norunāto vietu. Alus krājumus sargāja no riebēju ļaunās acs. Šādus svētkus mēdza rīkot pēc vasaras lauku darbu pabeigšanas vai kādā citā šī apvidus ļaudīm nozīmīgā brīdī.

Sevišķi svarīga nozīme alum bija bēru un kāzu ceremonijās. Alu mēdza uzskatīt par dzīvības sulu, kas dod spēku un veselību, pasargā no visām kaitēm. Interesanta paraža bija saistīta ar līgavas aizvadīšanu tautās. Pirms došanās uz baznīcu līgavai bija jādzer alus no zvana – uzskatīja, ka tas viņai sagādās priecīgu dzīvi jaunajā ģimenē.

Tā kā viena no svarīgākajām alus izejvielām bija apiņi, arī tiem tika piedēvētas pārdabiskas spējas. Ķeroties pie apiņu ievākšanas, tos godbijīgi uzrunāja un lūdza atdot savu spēku nākamajam brūvējumam. Ļaudis bija pārliecināti, ka tikai pēc šādas uzrunas apiņu gars nonāks alū, nevis paliks apslēpts zemē. Kad jaunlaulātie nāca iekšā pa namdurvīm, viņus apbārstīja ar apiņiem – tie viņiem nesīšot laimi.

Pati alus dzeršanas procedūra risinājās kā sava veida ceremonija. Ja alus brūvēšanā netika ņemtas vērā dažādas svarīgas nianses, varēja rasties visvisādas nelaimes, jaunlaulāto slimības un ķildas pēc kāzām. Pacienājot ar alu, nekādā ziņā nedrīkstēja lietot to krūkā kā pagadās, jo tā varēja alu sagandēt.

Alu brūvēja arī baznīcas svētkos. Tad tam parasti pievienoja medu. Daļu izbrūvētā alus veda uz baznīcu un novietoja zem svētbildēm.

Alu vajadzēja cienīt un ar to apieties lietpratīgi.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Māris
Visu cieņu alum. Bet kamdēļ šeit tiek aprakstīts par krievzemi, nevis piemēram par ķīnu. Jo man , kā latviešu cilvēkam - krievzeme ar alu ipaši nesaistās, ja nu vienigi nožēlojamas kvalitates. Visu labu, P.S. Nemanīju mājās pagatavojama alus receptes. Es domāju Latvijā.
10.05.2009. plkst. 12:15

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 21. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Tangavikas Čagas ļaudis tic, ka melis var tikt noindēts, ja viņš izdzer alu, kas sajaukts ar nesen nogalināta upurjēra asinīm

Pasākumi

Rīgas svētkus apmeklējuši vairāk nekā 120 000 cilvēku

Rīgas svētkus pagājušās nedēļas nogalē no 15. līdz 17.augustam apmeklējuši vairāk nekā 120 000 cilvēku, liecina pasākumu organizatoru veiktie aprēķini....